Wizyta u psychologa przez wiele osób (błędnie) utożsamiana jest z oznaką choroby psychicznej. Nasze społeczeństwo utrwala ten mit sprawiając, że nawet w obliczu naprawdę poważnych problemów unikamy szukania profesjonalnej pomocy, utożsamiając ją z czymś wstydliwym. Na szczęście, dzisiaj nie musimy nawet wychodzić z domu, aby porozmawiać ze specjalistą. Kiedy warto wziąć pod uwagę taką możliwość?
Kryzys emocjonalny
Kiedy nie wiemy, co zrobić, czujemy się bezsilni, bezradni, psychicznie zmęczeni swoimi problemami, zamiast ignorować je, licząc na to, że znikną, powinniśmy starać się rozwiązać je, zanim nas przytłoczą. Taki emocjonalny kryzys może mieć różne przyczyny. Najczęściej wymienia się wśród nich stratę bliskiej osoby, rozpad związku, zdradę, problemy związane z dziećmi, traumy z dzieciństwa, przemoc domową, kłopoty w pracy czy zwykłe trudności finansowe.
Ciągłe zmiany nastroju
Nie tylko smutek i depresyjne myśli powinny skłonić nas do rozmowy z psychologiem. Zarówno lęk czy gniew przeplatające się wzajemnie świadczą o problemie, którym powinien zająć się specjalista. Zwłaszcza w przypadku naprawdę poważnych wahań nastroju, wybuchów złości czy paranoicznego wręcz strachu, nie możemy lekceważyć problemu i traktować go jako coś zwyczajnego.
Brak możliwości wykonywania obowiązków zawodowych
Praca i inne obowiązki dnia codziennego wymagają od nas skupienia, jasnego myślenia, podejmowania świadomych decyzji, a także nierzadko kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli przez stan emocjonalny nie możemy się zebrać myśli, mamy problem z porozumiewaniem się i nawiązywaniem kontaktów czy w jakikolwiek inny sposób nie jesteśmy w stanie pracować, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po pomoc i wspólnie z psychologiem wypracować strategię rozwiązania problemu.
Objawy fizyczne
Zły stan emocjonalny może objawiać się nawet fizycznie. Wskazują na niego między innymi zaburzenia łaknienia i trudności związane ze snem. Te pierwsze to zarówno wstręt do jedzenia, jak i nienaturalnie duży apetyt, stanowiące odpowiedź organizmu na konflikty rozgrywające się wewnątrz umysłu. Tymczasem problemy ze snem mogą dotyczyć i trudności w zasypianiu, i codziennych pobudek o tej samej porze w środku nocy.
Brak siły i znieczulenie emocjonalne
Jeśli coś, co kiedyś sprawiało nam wiele radości, dzisiaj jest nam całkowicie obojętne, to znak, że nasz problem emocjonalny jest już głęboko zakorzeniony. Brak siły na hobby czy zwykłe zajęcia dnia codziennego wymaga podjęcia działań we współpracy z psychologiem. W takim stanie trudno może być zmusić się do wyjścia z domu i udania się na wizytę w trybie stacjonarnym, dlatego warto zainteresować się możliwością odbycia konsultacji online.
Utrata sensu życia
Jeśli odczuwamy bezsens istnienia, jesteśmy pewni, że nic nie zmieni się na lepsze lub co gorsza mamy myśli samobójcze, rozmowa z psychologiem to wręcz konieczność. Nawet brak oczekiwań wobec swojego życia, apatia i rezygnacja to stany emocjonalne, które należy skonsultować ze specjalistą. W tak zaawansowanym przypadku jedna rozmowa prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, ale z pewnością naprowadzi osobę z problemami na dobrą ścieżkę do ich rozwiązania.
Problemy psychologiczne nie znikają, choć niekiedy może nam wydawać się, że udało się je „przeczekać”. W rzeczywistości takie wewnętrzne konflikty lubią nawarstwiać się i dawać o sobie znać ze zdwojoną siłą w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli więc nie radzimy sobie z własnym życiem, nie warto bać się poprosić o pomoc. Zwykła rozmowa z psychologiem może pozwolić nam lepiej poznać i zrozumieć samego siebie, a także nauczyć się, jak właściwie walczyć z problemami.
Partner artykułu: Portal porozmawiajmyonline.pl.